Kosmetyka 790 211 544 Fryzjerstwo 534 700 750
Search
 

Blog

a

Jak podolog dobiera klamry do korekcji paznokci?

Liczba typów klamer do korekcji wrastających paznokci jest naprawdę spora. Historycznie powstało ich kilkadziesiąt i choć oczywiście nie wszystkie rodzaje są w użyciu do dziś, to i tak podolog zawsze ma do wyboru kilka różnych modeli. Wybór między nimi dla laika jest praktycznie niemożliwy, a w wielu przypadkach również podolog ma problem, zanim nie przeprowadzi wnikliwych oględzin płytki paznokciowej i wału.

Dlaczego dobór klamer ma tak duże znaczenie?

Jest kilka powodów, dla których dobór klamer ortoneksyjnych odgrywa tak dużą rolę w skuteczności zabiegu korekcyjnego. Przede wszystkim chodzi oczywiście o efektywność, czyli zdolność do mechanicznego odkształcania płytki paznokciowej. Różne typy i rozmiary klamer robią to z różną siłą i nie zawsze stosuje się najmocniejszą możliwą klamrę. Zupełnie inaczej w przypadku kolejnych typów rozkłada się też siła przyłożona do paznokcia.

Klasyczne klamry metalowe zahaczano pod płytkę, a wygięcie metalowego drucika o sporej energii potencjalnej powodowało podciąganie brzegów klamry razem z paznokciem mu górze. To skuteczna metoda, jednak wiąże się z dwoma problemami. Po pierwsze bardziej prawdopodobne jest uszkodzenie płytki paznokcia, na którą działają dość duże siły na krawędzi i zdecydowanie mniejsze bliżej centrum. Drugi problem to dokuczliwość klamer – modele naklejane na górną powierzchnię paznokcia są zdecydowanie wygodniejsze dla pacjentów.

Klamry różnią się rozmiarami. Jest to dość oczywiste, natomiast już kwestia wyboru oczywista nie jest. Każda klamra jest fizycznie „za małą” – gdyby miała idealnie dopasowaną szerokość, to mogłaby nie wywierać odpowiedniej siły, dlatego trzeba sporych umiejętności i dużego doświadczenia, by ocenić, jak duże odkształcenie płytki jest potrzebne i która klamra – typ i wielkość – pozwoli je uzyskać.

Klamry, o których warto wiedzieć

Pacjent, który przychodzi do podologa na korekcję wrastającego paznokcia, najczęściej nie ma pojęcia o typach klamer i ich zastosowaniu. Warto jednak wiedzieć, że istnieją trzy typy, aby przynajmniej trochę lepiej rozumieć propozycję podologa.

  • Podstawowe klamry druciane są zahaczane o krawędź paznokcia. Są wykonane najczęściej ze „stali chirurgicznej” (to określenie technicznie niepoprawne i czasem mylące, a opisuje się nim niektóre stopy stali szlachetnej, czyli nierdzewnej). To materiał sam w sobie bakteriostatyczny, a więc bardzo bezpieczny, a przy tym jednocześnie twardy i elastyczny, co decyduje o skuteczności tego typu klamer. Mają one zwykle dość prostą konstrukcję, choć niektóre z nowszych modeli wyglądają nietypowo.
  • Klamry zewnętrzne. W ich przypadku siła odkształcająca jest mniejsza, ponieważ nie są one zahaczane bezpośrednio o krawędź paznokcia, ale mocowane na jego wierzchu. Używa się ich, jeśli wada nie jest duża, a pacjent nie kwalifikuje się do zastosowania klasycznych klamer. Ponieważ ich mocowanie nie wiąże się z żadnym dyskomfortem, coraz częściej właśnie ten typ jest preferowany. Należy jednak pamiętać, że technicznie przypadkowe zerwanie takiej klamry jest zdecydowanie bardziej prawdopodobne niż w przypadku klasycznej konstrukcji.
  • Klamry antyalergiczne. Podstawą do wyróżnienia tego typu nie jest oczywiście ani kształt, ani sposób montażu, ale materiał. Wykonuje się je najczęściej ze złota, dawniej także ze srebra. Stopy te nie muszą wyróżniać się czystością do analizy. Wystarczy, aby miały jasno określony skład pierwiastkowy, w tym, żeby najlepiej nie zawierały domieszki niklu. Teoretycznie można również produkować klamry ze stali bezniklowej i czasem się z takich korzysta, ale zdecydowanie częściej wygrywa jednak bakteriobójcze i bardzo elastyczne złoto.

Czy trzeba to wiedzieć?

Nie. Idąc do podologa wysokiej klasy, można liczyć na to, że ten dobierze odpowiednią klamrę do korekcji wrastającego paznokcia. Warto jednak zapamiętać, że istnieją klamry antyalergiczne, które w przypadku wielu osób powinny być stosowane. Informację o uczuleniu lub potencjalnym uczuleniu na nikiel wystarczy przekazać podologowi – będzie wiedział, co w związku z tym powinien zrobić.

Leave a Reply