Kosmetyka 790 211 544 Fryzjerstwo 534 700 750
Search
 

Pedicure leczniczy

Pedicure leczniczy Gdynia

Pedicure leczniczy to zabieg, który coraz częściej jest wyszczególniany jako najważniejszy w gabinetach kosmetycznych i podologicznych. Nie dzieje się tak bez powodu – udowodniono już w pracach klinicznych, że nawet pozornie niegroźne modzele czy odciski mogą wiązać się ze zwiększonym ryzykiem zwyrodnień kręgosłupa, a ich wpływ na kondycję skóry jest tak oczywisty, że nikomu chyba nie trzeba tego tłumaczyć. A jednak nadal niekiedy pedicure leczniczy się bagatelizuje.

Zestaw zabiegów pedicure

Pedicure leczniczy to zestaw zabiegów, których podstawowym celem jest przywrócenie skórze stopy właściwego zdrowia i usunięcie patologicznych zmian. Tym właśnie – patologicznymi zmianami – są z kosmetycznego punktu widzenia modzele, odciski, a także narastający kilkumilimetrową warstwą zrogowaciały naskórek czy głęboko pękające pięty. Opracowanie stopy dotkniętej tymi wadami wymaga sporo czasu i niemałych umiejętności, a także dobrze dobranego zestawu kosmetyków, które zmiękczą skórę, usprawnią działanie tkanki czy zabezpieczą ją przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Wady w budowie skóry stopy

Zdecydowana większość wad w budowie skóry stopy jest następstwem trybu życia: spędzania długiego czasu w niezbyt wygodnym obuwiu, małej ilości ruchu oraz zaniedbań higieny (mycie zwykłym mydłem może skórze zaszkodzić, a zaniechanie mechanicznego czyszczenia stóp sprzyja rozwojowi zgrubień i narośli). Pedicure leczniczy, mówiąc najogólniej, ma przywrócić skórze stopy prawidłową budowę. Modzele i odciski powstają wskutek nieprawidłowego rozkładu obciążenia oraz noszenia niedopasowanego obuwia, często przez długi czas. Ich struktura może być różna w zależności od miejsca występowania, wielkości i „wieku”, ale w każdym przypadku coraz bardziej utrudniają one normalne poruszanie.

Pękające pięty i nawarstwienie zrogowaciałego naskórka są ze sobą w oczywisty sposób powiązane – martwa tkanka nie reaguje już na nacisk, nie odkształca się, tylko pęka, czasem nawet na kilka milimetrów w głąb, jeśli pacjent pozwoli na wytworzenie tak grubej warstwy martwych komórek. Opracowanie pękających pięt jest dość trudne od strony technicznej, ale ma olbrzymie znaczenie dla zdrowia stóp.

Warto mieć świadomość

Warto mieć świadomość, że pedicure leczniczy to nie są metody opracowane po to, żeby dać zarobić kosmetyczkom. Stopy zaniedbane, z modzelami, pękającymi piętami czy odciskami znacznie szybciej poddają się rozwojowi chorób grzybiczych. Martwy naskórek może też stanowić świetną pożywkę dla bakterii, przez które niemal niemożliwe stanie się utrzymanie świeżości stóp po codziennej pielęgnacji.

Niektóre z wad budowy skóry stopy mogą utrudniać codzienne poruszanie się i stać się zarzewiem wad ortopedycznych. Ich bagatelizowanie nie jest zdrową modą – na szczęście powoli się to zmienia i gabinety kosmetyczne coraz częściej prowadzą pedicure leczniczy, a jego pozytywne skutki widać w badaniach opinii pacjentów: są szczęśliwsi, rzadziej skarżą się na choroby skóry i zdecydowanie łatwiej jest im utrzymać zalecany poziom aktywności fizycznej.