Kosmetyka 790 211 544 Fryzjerstwo 534 700 750
Search
 

Sonoforeza

Na czym to polega

Sonoforeza jest techniką kosmetyczną pozwalającą na wprowadzenie substancji aktywnych w głębsze warstwy skóry dzięki odpowiednio dobranej częstotliwości ultradźwięków. Fala dźwiękowa powoduje chwilowe zmiany w strukturze tkanki, dzięki czemu kosmetyk może zostać wchłonięty zdecydowanie skuteczniej niż w normalnych warunkach. W zależności od zastosowanych kosmetyków sonoforezę można zastosować prawie w każdej chorobie skóry czy defekcie kosmetycznym, o ile tylko zabieg jest przeprowadzany w sposób profesjonalny.

Zabieg nie trwa długo

Często wystarcza tylko około 10 minut. Po tym czasie większość substancji aktywnych dociera już do głębszych warstw skóry, gdzie mogą zostać pobrane do komórek lub wywrzeć działanie poprzez błonę komórkową – zależnie od budowy cząstek chemicznych.

Sonoforeza jest zabiegiem bezbolesnym i bezinwazyjnym, aczkolwiek ultradźwięki mogą w określonych przypadkach wywołać mikrouszkodzenia skóry. Nie są one ani groźne dla zdrowia, ani nawet nie stanowią defektu kosmetycznego, ale właśnie ze względu na nie przez jakiś czas może pojawić się niewielkie zaczerwienienie.

v

Ultradźwięki

Serum odżywcze wtłaczane dzięki ultradźwiękom może mieć niemal dowolny skład. Zwykle stężenie substancji aktywnych jest w nim nieprzesadnie wysokie, aby zagwarantować bezpieczeństwo zabiegu. Ponieważ jednak środek zostanie dostarczony niemal bezpośrednio do komórek docelowych, nawet stosunkowo niewielka ilość substancji będzie mogła wywrzeć działanie lecznicze.

W zależności od stanu skóry oraz jej rodzaju kosmetyczka przygotowująca zabieg może zasugerować użycie odpowiednich kosmetyków. Standardem jest wykonywanie dzięki sonoforezie zabiegów odżywczych, rewitalizujących, tonizujących i normalizujących, ale dysponując właściwym serum, można podać skórze również związki cynku lub selenu, które wydatnie przyczyniają się do zmniejszenia objawów trądziku czy łojotoku. Często też sonoforeza wykorzystywana jest w walce z przebarwieniami i niewielkimi zmarszczkami.

Głowica robocza, w miarę przesuwania się po skórze, może wpływać na to, z jaką siłą w poszczególnych miejscach wtłaczana jest substancja aktywna. Dzięki takim urządzeniom kosmetyczka może precyzyjnie ustalać porcję środka, jaki w konkretnym obszarze twarzy faktycznie zostanie wykorzystany. Jest to ważne na przykład przy zabiegach wyrównywania kolorytu, ponieważ pozwala zachować maksymalną precyzję i do minimum ograniczyć liczbę zabiegów, które trzeba będzie wykonać, zanim osiągnięty zostanie ostateczny efekt.

Tani i bardzo powszechny

Sonoforeza jest zabiegiem relatywnie tanim i bardzo powszechnie wykonywanym. Trzeba jednak mieć na względzie fakt, iż ze względu na olbrzymi potencjał tej techniki, nie należy korzystać z sonoforezy w gabinetach o nieustalonej renomie. Zastosowanie złego kosmetyku może prowadzić do nasilenia problemów skórnych, a niewłaściwie użyta głowica do sonoforezy może nawet spowodować powstanie uszkodzeń strukturalnych w tkance. Lepiej więc poszukać bardziej doświadczonej kosmetyczki.