Kosmetyka 790 211 544 Fryzjerstwo 534 700 750
Search
 

Uszkodzenie paznokcia

Uszkodzenie paznokcia Gdynia

Jest wiele powodów, dla których paznokcie mogą ulegać uszkodzeniom: od chorób, przez niewłaściwą pielęgnację, po urazy. W każdym z tych przypadków, aby skrócić czas powrotu do pełnej sprawności, należy zastosować odpowiednie procedury pielęgnacji i leczenia. Bardzo często można zrobić też coś, żeby uniknąć podobnych wypadków w przyszłości.

Czy zawsze warto iść do podologa?

Uszkodzony paznokieć nie musi być sygnałem do konsultacji podologicznej. Jeśli jednak do podobnych uszkodzeń dochodzi często, mogą one świadczyć o toczącym się procesie chorobowym lub wadzie strukturalnej. Często też jest to dowód na zaniedbanie higieny lub złą pielęgnację. Jeśli więc uszkodzenia nie są poważne, ale zdarzają się często, warto skonsultować się z podologiem, który określi, jaka jest pierwotna przyczyna uszkodzeń paznokcia i poradzi, jak sobie z tym poradzić.

Warto także zapisać się na konsultację podologiczną, jeśli uszkodzenia paznokcia są duże lub dotyczą odcinka tuż przy wale paznokciowym, co może zapowiadać problemy z wrastającymi paznokciami. Z porady trzeba będzie też skorzystać, jeśli skóra wokół paznokci albo same płytki nie będą się regenerowały w zwyczajnym tempie. Te objawy także powinny wywoływać zaniepokojenie i nie mogą pozostać bez reakcji.

Podolog daje rady na przyszłość

Korzystanie z porad podologa przy okazji uszkodzeń paznokcia pozwala dowiedzieć się więcej na temat prawidłowej higieny stóp. Temat oczywiście każdemu wydaje się bliski, ale praktyka podologów podpowiada, że w praktyce wcale nie jest dobrze znany. Poza tym nawet taka rutynowa wizyta jest świetną okazją, żeby przyjrzeć się nie tylko paznokciom, ale całym stopom i poszukać na nich początkowych stadiów nagniotków, brodawek czy modzeli. Im wcześniej bowiem wykryje się problem, tym szybciej można go zwalczyć i zawsze wiąże się to z mniejszą dokuczliwością. Złamany paznokieć w końcu odrośnie, uszkodzony wał paznokciowy zagoi się, ale nawet pozornie nieduże uszkodzenia mogą stać się też przyczyną poważniejszych problemów, na przykład stanu zapalnego tuż pod płytką paznokcia. Podolog wykryje wczesne etapy tego zjawiska i będzie umiał większości przypadków zapobiec – to zawsze dobra wiadomość.

Uszkodzenia paznokcia nie zawsze są błahe

Paznokcie u stóp mają do odegrania bardzo ważną rolę w układzie motorycznym. Nie tylko chronią one delikatne palce, ale też pozwalają wygodnie chodzić, o czym wiele osób nie ma pojęcia. Ich uszkodzenie może wiązać się z dotkliwym bólem w czasie spokojnego spaceru albo w ogóle wykluczać ubranie ulubionych butów. Czasem jest to zwiastun poważniejszej choroby albo dowód na to, że dieta nie jest dobrana właściwie. To, co na pierwszy rzut oka wydaje się tylko przypadkowym uszkodzeniem paznokcia, może być pierwszym z wielu problemów ze zdrowiem stóp. Tym zaś zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać, niż później je leczyć. Dobry podolog będzie umiał odróżnić błahostkę od alarmującego sygnału, więc warto kilka razy iść niepotrzebnie, niż nie iść w przypadku, w którym jest to naprawdę konieczne.