Kosmetyka 790 211 544 Fryzjerstwo 534 700 750
Search
 

Jonoforeza

Na czym to polega

Jonoforeza to technika kosmetyczna polegająca na wprowadzeniu substancji aktywnych w głębokie warstwy skóry dzięki działaniu pola elektrycznego. Prąd o niewielkim natężeniu, przepływając przez tkankę, może porządkować ruch cząstek kosmetyków czy substancji odżywczych, bardzo wyraźnie zwiększając ich wchłanianie, a tym samym przyczyniać się do zdecydowanego wzrostu skuteczności prawie dowolnego zabiegu kosmetycznego. Aby jednak ten efekt osiągnąć, trzeba naprawdę starannie przygotować zabieg.

Samodzielny zabieg

Jonoforeza rzadko jest wykonywana jako samodzielny zabieg. Znacznie częściej ta krótka i niebolesna procedura staje się częścią większej serii – na przykład łącznie z oczyszczaniem i ochroną skóry. Teoretycznie nawet bez odpowiednich kosmetyków jonoforeza nie byłaby obojętna dla zdrowia skóry, ponieważ jony metalu, z którego produkuje się elektrody, również mają działanie normalizujące. Z oczywistych jednak powodów zawsze jonoforezę wykonuje się na profesjonalnych kosmetykach. Ich składniki dobrane są w taki sposób, aby normalizowały pracę skóry w konkretnych przypadłościach: łojotoku, trądziku, przebarwieniach, potliwości, uczuleniach itd.
v

Lista przeciwwskazań

Lista do tego zabiegu nie jest przesadnie długa i obejmuje przede wszystkim problemy ze strony układu nerwowego, wypryski ropne czy choroby naczyń krwionośnych. W każdym przypadku kosmetyczka od podstaw dokonuje oceny stanu zdrowia skóry i dobiera właściwe kosmetyki, których działanie pozwoli usunąć większość problemów kosmetycznych, a nie przyczyni się do najmniejszego choćby dyskomfortu.

Jonoforeza nie powinna być opisywana jako zabieg kosmetyczny – najczęściej jest tylko jednym z kilku elementów zestawu zabiegów, ponieważ jej prawidłowa skuteczność zależy od właściwego przygotowania skóry, a utrzymanie efektu od tego, jak zostanie zabezpieczona skóra po zabiegu. W wielu przypadkach ostateczny efekt osiąga się dopiero po serii około 10 zabiegów, które jednak nie powinny być wykonywane w małych odstępach czasu. Wynika to z konieczności przestawienia tkanek na nowy, prawidłowy rytm pracy pod wpływem wchłoniętych składników kosmetycznych.

Całkowicie bezpieczny

Sam zabieg jest całkowicie bezpieczny i powoduje jedynie minimalny dyskomfort u niewielkiej grupy najbardziej wrażliwych pacjentów. U pozostałych zabieg nie pozostawia nawet uczucia dyskomfortu, aczkolwiek ze względu na skład kosmetyków mogą się sporadycznie pojawiać niewielkie podrażnienia, reakcje fotouczulające itp., o czym jednak zawsze poinformuje kosmetyczka przed wykonaniem zabiegu.

W przypadku jonoforezy bardzo ważne jest, aby zabieg został przeprowadzony w pełni profesjonalnie. Wysoka wrażliwość na wchłonięte w ten sposób substancje sprawia, że źle dobrane kosmetyki mogą bardzo negatywnie wpłynąć na zdrowie i wygląd skóry – nie wolno dopuścić do błędu na etapie wyboru środków kosmetycznych, a już tym bardziej zastosowania produktów niewiadomego pochodzenia, co czasem ma miejsce w kiepskich salonach kosmetycznych prowadzących z konkurencją wojnę cenową.