Kosmetyka 790 211 544 Fryzjerstwo 534 700 750
Search
 

Wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie Gdynia

Wrastające paznokcie to dość powszechny problem podologiczny. Dochodzi do niego najczęściej pod wpływem niezachowania prawidłowego sposobu pielęgnacji, rzadziej w następstwie urazów. W zdecydowanej większości przypadków można jednak stosunkowo łatwo skorygować wrastający paznokieć.

Podolog pomoże z wrastającym paznokciem

Wizyta u podologa może bardzo szybko doprowadzić do zobowiązania problemu wrastających paznokcie. Istnieją co najmniej trzy główne sposoby korekcji, z czego dwa przeprowadzić można w warunkach gabinetu podologicznej: korekcję klamrami lub metodą Arkady. Tylko resekcja chirurgiczna wymaga innego otoczenia i asysty lekarza. Zarówno klamry, jak i metoda Arkady, to metody, które można wdrożyć szybko i u zdecydowanej większości pacjentów skarżących się na wrastanie paznokci. Podolog wspólnie zz pacjentem wybiorą optymalną metodę i w sprzyjających warunkach po niespełna godzinie pacjent będzie mógł całkowicie i zwykle na trwałe pożegnać się z dotkliwym bólem. W pewnych przypadkach zajmie to więcej czasu, ale osiągnięcie wymarzonego celu jest nadal w zasięgu.

Jak dbać o wrastające paznokcie?

Sam fakt, że paznokieć wrasta w wał paznokciowy, jest jedynie dokuczliwością. Znacznie gorzej jest, jeśli dojdzie do powstania rozległego stanu zapalnego lub zakażenia. Wtedy podolog będzie musiał w pierwszej sytuacji ustabilizować stan tkanek budujących wał paznokciowy. Te procedury mogą zająć kilka tygodni, a w tym czasie nie uda się skorygować samego paznokcia. Jest to jednak etap niezbędny, by można było bezpiecznie zastosować klamry ortonyksyjne.

Pacjent w tym czasie będzie musiał szczególnie zadbać o zdrowie swoich stóp. Do codziennej starannej pielęgnacji trzeba będzie dołożyć dbałość o czystość rany i unikanie czynników mogących podrażnić uszkodzone tkanki. O tym wszystkim też opowiada podolog w czasie pierwszej wizyty.

Ile czasu czeka się na efekt?

W przypadku ran, w których gojenie nie odbywa się przez ziarninowanie, podolog może od razu zastosować dowolną metodę korekcji wrastającego paznokcia. W obu przypadkach – i przy klamrach, i przy metodzie Arkady – ból zostanie wyeliminowany od razu, przy czym metoda Arkady jest mniej inwazyjna i powoduje mniejszy dyskomfort sama z siebie. W żadnym razie jednak nie można mówić o bólu porównywalnym z tym, który pojawia się przy chodzeniu z wrastającym paznokciem bez korekty. Całkowite usunięcie deformacji paznokcia wymaga czasu. Ile dokładnie? To zależy od tempa wzrostu płytki paznokciowej. Korekcja klamrami trwa zwykle co najmniej 6 miesięcy, natomiast Arkady nie wymaga zwykle poprawiania akrylu plastycznego, więc efekt może utrwalić się później, ale do tego czasu pacjent nie musi już przechodzić żadnego nieprzyjemnego zabiegu. Nadal jednak czas uzyskiwania trwałej poprawy jest kwestią mocno indywidualną i warto porozmawiać na ten temat z podologiem – prawdopodobnie będzie on w stanie wstępnie oszacować czas korekcji jeszcze w czasie wstępnych oględzin lub po obróbce paznokcia i wału paznokciowego.