Kosmetyka 790 211 544 Fryzjerstwo 534 700 750
Search
 

Podolog Gdynia

Gabinet Podologiczny Gdynia

Zabiegi podologiczne stają się coraz popularniejsze. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że coraz więcej osób uświadamia sobie, że ich celem nie jest tylko zapewnienie pięknego wyglądu stóp, ale mają one również spory wpływ na zdrowie. Nadal jednak nie dla wszystkich jest to oczywiste. Tymczasem w dobrym gabinecie kosmetycznym prowadzącym usługi podologiczne, coraz częściej właśnie zdrowie jest akcentowane jako najważniejsza korzyść.

Zabiegi podologiczne

Zabiegi podologiczne to zbiorcza nazwa na różnego rodzaju procedury kosmetyczne przeprowadzane na skórze i – pośrednio – mięśniach stopy. Są stosowane w celach kosmetycznych, ale także higienicznych i zdrowotnych. Ostatnie lata przyniosły szereg wiarygodnych prac naukowych, które wiążą zdrowie stóp z wieloma groźnymi chorobami: od patologicznych zmian postawy, po choroby skórne. Prawidłowa pielęgnacja stóp jest także niezbędna choćby w przebiegu cukrzycy, a w takich przypadkach zdecydowanie nie wystarcza często jedynie podstawowy zakres zabiegów.
v

Najczęstsze zabiegi

Najczęściej wykonywanym zabiegiem podologicznym jest pedicure we wszystkich odmianach. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę także z tego, że kosmetyka nie ogranicza się do dbałości o piękną skórę. Prawidłowo przeprowadzony pedicure leczniczy może być profilaktyką lub wspomagającą metodą kuracji w przebiegu grzybic, egzemy i innych chorób skóry. Pod pojęciem pedicure leczniczego rozumieć też należy opracowanie stóp z uwzględnieniem modzeli, odcisków lub patologicznie zrogowaciałych pięt. Zabieg ten może przyczynić się do redukcji wad postawy.

Opracowanie skóry stóp jest bardzo trudne od strony technicznej. Wszystkie zabiegi podologiczne przeprowadza się ze szczególną uwagą, ponieważ delikatna skóra stóp na co dzień narażona jest na wybitne zmęczenie, kontakt z potencjalnie szkodliwymi substancjami, a często też jest osłabiona wskutek nieprawidłowej pielęgnacji. Dlatego zabiegi na stopach przeprowadzać powinny tylko najlepsze kosmetyczki, które przejdą specjalistyczne szkolenia.

Warto wiedzieć

Warto też dodać, że klasyczny obraz pedicure jako zabiegu sprowadzającego się do mechanicznego opracowania, jest dziś anachronizmem. Szeroka gama profesjonalnych kosmetyków pozwala lepiej niż kiedykolwiek dbać o zdrowie stóp. Sprawia też jednak, że podologia staje się bardzo odpowiedzialną częścią kosmetyki. Dobrze dobrane kosmetyki mogą bowiem znakomicie wspomagać skuteczność zabiegu, ale pomyłka przy doborze może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia skóry i paznokci. To jednak tylko kolejny powód przemawiający za tym, aby lepiej wybierać gabinet kosmetyczny, w którym zamierza się skorzystać z usług podologicznych.

Zabiegi podologiczne trzeba – jak większość technik kosmetycznych – powtórzyć kilka razy przed osiągnięciem idealnego efektu. Pojedynczy zabieg przynosi zwykle tylko chwilową ulgę, natomiast odpowiedni skutek przynosi w większości przypadków seria 5-10 zabiegów, choć jest to sprawa bardzo indywidualna i również tę kwestię warto ustalić w czasie pierwszej wizyty.

PODOLOGIA

Zdrowe i piękne stopy to marzenie każdego. To właśnie one prowadzą przez życie i każdego dnia noszą ciężar ludzkiego ciała. Raz są narażone na wielogodzinne stanie i chodzenie. Innym razem muszą sprostać warunkom termicznym obuwia w jakim się znajdują. A jeszcze innym, są narażone na czynniki środowiskowe i atmosferyczne. Sól morska, ziemia, piasek, poparzenia czy otarcia, które pojawiły się podczas urlopowego wypoczynku i dobraniu nieodpowiedniego obuwia, to spory problem podczas chodzenia, ale i codziennego funkcjonowania oraz samopoczucia.
Piękne stopy na lato to wizytówka każdej kobiety. Natomiast zdrowe stopy u Panów, sprostają wielu męskim wyzwaniom.
Jak zatem dbać o stopy, aby każdego dnia miały siłę przejść nowe życiowe wyzwania? Dlaczego usługi podologiczne i wizyta w gabinecie podologicznym w Gdyni zapewni komfort chodzenia i życia – bez zastanawiania się jak samodzielnie wybrnąć ze swoich problemów ze stopami? Dlaczego warto oddać zdrowie i wygląd stóp specjaliście w tej dziedzinie – podologowi?

Podologia - co to jest i w czym pomaga?

Podologia to dziedzina specjalizacji, która zajmuje się zabiegami leczniczymi w obrębie stóp. W jej skład wchodzą dziedziny nauk z zakresu kosmetologii i ortopedii, ale także dermatologii (zajmującej się chorobami skóry i jej pochodnymi), chirurgii, diabetologii, osteologii (zajmującej się układem kostnym), milogii (zajmującej się mięśniami), flebologii (zajmującej się żyłami), angiologii (zajmującej się układem naczyniowym), limfologią (dotyczącą układu limfatycznego) czy neurologią (dotyczącą układu nerwowego).

Zabieg podologiczny pomaga wykryć przyczyny schorzeń, które występują na stopach, z uwzględnieniem powiązań powyższych nauk. Wzajemności między nimi mogą wpływać na pojawienie się problemów z ruchem, bólem, przypadłościami związanymi z deformacjami. Mogą także wykluczyć zabiegi medycyny estetycznej, pozostając jedynie przy regularnej pielęgnacji.
W Polsce podologia nie podlega pod zawód medyczny. Dopiero w 2015 roku została zarejestrowana jako zawód paramedyczny, ale bez uregulowań prawnych jest uznawana głównie za dziedzinę kosmetologii.

Czym się zajmuje podolog?

Zadaniem podologa jest diagnozowanie oraz leczenie przewlekłych i występujących sporadycznie schorzeń stóp, w tym zmian skórnych i płytek paznokci.

Do podologa w Gdyni, zgłaszają się przede wszystkim osoby, które uporczywie walczą z grzybicą, odciskami, haluksami, wrastającymi paznokciami, pękającymi piętami i stopami, czy kontuzjami. Podolog obserwuje jak zachowuje się staw skokowy, skóra pacjenta czy stan paznokci. Badanie podologiczne skupia się na wykonaniu analizy przyczyny powstałych niedogodności u pacjenta, a zebrane informacje pozwalają wykluczyć ewentualne pierwsze symptomy danej choroby. Styl życia lub przebyte już kontuzje,mogą w pełni odpowiedzieć co było skutkiem powstania danego schorzenia. Po wstępnej rozmowie następuje obserwacja stóp na macie podłączonej do komputera. Badanie jest przeprowadzane tzw. podobaroskopem, który informuje o stanie stóp, ich środku ciężkości, ciężarze ciała jaka przypada na każdą z nóg osobno oraz sposobie ustawiania stóp podczas chodzenia. Dla podologa, kluczowe w badaniu jest zwrócenie także uwagi na stawy skokowe i miednice, ponieważ w przypadku problemów z mięśniami lub nierówną długością kończyn, może to wpływać pośrednio lub bezpośrednio na problemy zdrowotne stóp. Badanie jest niezbędne, aby określić przebieg i plan zabiegów.

Jak wybrać właściwego podologa?

Wybór właściwego podologa w Gdyni nie należy do najłatwiejszych. Pacjenci poszukują nie tylko specjalisty z dużą wiedzą w tej dziedzinie, ale także podologa, przed którym się otworzą i nie będą wstydzić. Wiele osób wstydzi się stanu swoich stóp, co powoduje w nich spore kompleksy. Empatyczny podolog zaskarbi zaufanie pacjentów. Tym samym spowoduje, że bez obaw pacjenci mogą mu zaufać i ujawnić problem, który ich trapi.

Zrozumienie oraz wytłumaczenie pacjentowi, że nie każdy kompleks stóp lub jego zły stan jest spowodowany tylko pielęgnacją, potrafi zapewnić pacjenta, że oddaje się w dobre ręce i kiedyś ta stresująca sytuacja ulegnie zakończeniu. Spowoduje także, że nie poczuje się oceniany i traktowany jako ktoś gorszy, tylko dlatego, że zmaga się z problemem stóp. Nie każda zmiana barwy płytki paznokcia to grzybica lub zaniedbanie – czasami może być wynikiem nadepnięcia i podpaznokciowego krwiaka. Czasami na zły stan paznokci może wpłynąć obniżona odporność, a wręcz nawet zbytnia dbałość o paznokcie. Zgrubienia czy odciski mogą być wynikiem nieprawidłowych butów lub nieprawidłowego obciążania stóp. Stąd też, stan stóp odbija się na całym organizmie i odwrotnie, a wyrozumiałe podejście podologa do sprawy, może odmienić całe życie pacjenta – nie tylko zlikwidować pojawiający się ból czy dyskomfort.

Gabinet Podologiczny Gdynia - jakie zabiegi podologiczne oferuje?

Gabinet podologiczny Gdynia zajmuje się problemami związanymi ze skórą stóp oraz płytkami paznokci.

Wirusowe brodawki, zrogowacenia – do których należą odciski, modzele czy nagniotki, pękająca skóra pięt, suche pięty, nadmierna potliwość, infekcje bakteryjne oraz grzybicze, to takie problemy skórne, które z pomocą podologa z Gdyni jest się w stanie zwalczyć.
Jeżeli natomiast sprawa dotyczy paznokci, naprzeciw wychodzi leczenie podologiczne, które ratuje od wrastających paznokci, Onycholizy, czyli odklejania płytki paznokcia, pogrubienia i rurkowatego stanu paznokci, czy przeciwdziałaniu infekcjom bakteryjnym i grzybiczym.

Pedicure kosmetyczny - charakterystyka i zastosowanie

Pedicure kosmetyczny stosowany jest na skórę zdrową. Jest to zabieg, który nie wymaga czynności chirurgicznych. Najpierw stopy przechodzą kąpiel z dodatkiem aromatycznych olejków lub soli do kąpieli. Następnie pedicure polega na czyszczeniu i pielęgnacji skóry stóp i paznokci. Wykonuje się go za pomocą peelingu, frezarki kosmetycznej lub tarki, które usuwają zrogowaciały naskórek z dolnej części stóp, czyli podeszwy. Po wykonaniu czyszczenia, kosmetyczka maluje paznokcie lakierem, a jako dodatek może zaproponować masaż relaksacyjny, wmasowanie kremu bądź balsamu.
Pedicure kosmetyczny ma poprawić estetykę stóp, zrelaksować, i spowodować, że stopy będą wyglądały na bardziej wypoczęte, zdrowe i zadbane. Czas trwania zabiegu to ok. 20-30 minut.

Pedicure leczniczy (wykonywany skalpelem) - na czym polega?

Pedicure podologiczny jest bardziej inwazyjny i specjalistyczny. Wymaga zarejestrowania pacjenta na kartę zdrowia. Zostaną w niej ujęte wszystkie informacje na temat przyczyny powstania konkretnych schorzeń, oraz informacje o stanie zdrowia pacjenta. Jako załącznik do karty, wykonywane są także zdjęcia z początkowego stanu stóp. Po wykonaniu wywiadu, podolog określa diagnozę i ustalany jest przebieg dalszej terapii.

Zabieg pedicure podologicznego polega na usunięciu za pomocą skalpela lub innych specjalistycznych narzędzi np. dłuta czy frezów, zrogowaciałego naskórka, odcisków, nagniotków, modzeli, brodawek. Zabieg usuwa także zmiany grzybicze, łuszczycowe, wrastające paznokcie czy zrogowaciały i pękający naskórek z pięt. Czas trwania zabiegu to ok. 1,5h.
Pedicure podologiczny mogą stosować osoby posiadające haluksy, palce młotkowate, płaskostopie, ostrogę piętową, stopę cukrzycową lub reumatyczną, oraz osoby z nadpotliwością i problemami krążeniowymi.

Usunięcie modzeli. Dlaczego występują i jak się ich pozbyć?

Modzele powstają w wyniku ucisku. Najczęściej przyczyną ich powstawania jest nieodpowiednie obuwie. Charakteryzują się niewielką wielkością i powstają najczęściej na podeszwie stóp. Tworzą się na warstwie rogowej naskórka i wyglądają jak zgrubienie. Można je rozpoznać dzięki żółtawej barwie i twardości w dotyku. Jeżeli modzel pęknie, może powodować ból, a nawet problem z chodzeniem.
W gabinecie podologicznym w Gdyni stosowane są zmiękczające i złuszczające preparaty, które przy zwiększonym stężeniu wpływają na usunięcie modzeli.

Usuwanie odcisków - dlaczego warto?

Odciski powstają poprzez długotrwały napór ucisku w jednym miejscu, co tworzy wiele warstw zrogowaciałego naskórka i powoduje trwały ból. Odciski mogą powstać na podeszwie stóp, pomiędzy palcami i na ich opuszkach – pod płytką paznokcia i w wałach paznokci. Odciski mają tendencje do nawracania, w związku z czym, pomoc podologa, w celu trwałego ich usunięcia jest niezbędna. Proces usuwania może być długofalowy i wymagać wielomiesięcznej terapii, szczególnie jeżeli odciski są duże. Mimo zabiegów, pacjent musi stosować się do dodatkowych zaleceń, np. zmiany obuwia, noszenia wkładek ortopedycznych i regularnie pielęgnować stopy w domu, według zaleceń podologa.

Usuwanie nagniotków, czyli jak się pozbyć bolesnej narośli?

Nagniotki to niewielkie zgrubienia, które pojawiają się na stopach. Wyróżniają się zaokrąglonym kształtem, a przyczyną ich powstania jest źle dobrane obuwie. Zabieg usuwania nagniotków trwa ok.20 minut, a sposób usunięcia może być różny. Niewielkie nagniotki można usunąć z pomocą frezy, natomiast kiedy ich rozmiar jest duży, mogą być usunięte na kilka sposobów. Kriochirurgia pozwala bezboleśnie usunąć nagniotki z zastosowaniem podtlenku azotu, który wymraża zmianę na skórze. Elektrokoagulacja usuwa nagniotki za pomocą zastosowania prądu elektrycznego. Ten zabieg wymaga znieczulenia miejscowego, aby proces przebiegł bezboleśnie. Natomiast zabieg laserem, powoduje absorpcję wody w skórze, wytwarza ciepło i odparowanie zrogowaciałego naskórka. Proces usuwania laserem wygładza dodatkowo skórę i ją regeneruje, ale również wymaga znieczulenia miejscowego.

Usuwanie brodawek - jak do tego podejść?

Zabiegi podologiczne w Gdyni to także usuwanie brodawek. Brodawki, często potocznie nazywane także kurzajkami są wynikiem choroby skóry, która powstała z przyczyny pojawienia się w organizmie wirusa tzw. brodawczaka ludzkiego HPV. W związku z faktem, że brodawka jest naroślą i chorobą zakaźną, która przenoszona jest za pomocą kontaktu z chorym naskórkiem, niezwłoczne jest jego trwałe usunięcie po pojawieniu się na ciele pierwszych objawów. Pozwoli to zastopować rozwój brodawek na inne partie ciała lub ludzi. Najczęściej brodawkami można zakazić się poprzez osłabienie układu odpornościowego, skaleczenie, korzystanie z miejsc publicznych typu basen, sauna, czy łazienki publiczne, a także poprzez nadpotliwość.

Wrastające paznokcie – leczenie

Wrastające paznokcie to bardzo bolesny proces. Kiedy twarda tkanka paznokcia zaczyna nachodzić w miękką tkankę naskórka wokół paznokcia, następuje stan zapalny, ból, zaczerwienienie i wrażliwość na ucisk i dotyk. Początkowo, paznokieć może tylko powodować dyskomfort w chodzeniu, ale kiedy zaniedba się podjęcie szybkich kroków w celu usunięcia miejsca wrastania paznokcia, może doprowadzić do kolejnych objawów – zaczerwienienia, rany, a ostatecznie ropiejącego i ogromnie bolesnego miejsca nazywanego “dzikim mięsem”. Podolog usuwa bolesny fragment paznokcia i zabezpiecza wał paznokcia. Następnie po zastosowaniu opatrunku, stosuje klamrę ortonyksyjną, która przynosi ulgę w obolałym miejscu i poprawia kształt paznokcia. Cały proces gojenia, w zależności od stopnia zaawansowania objawów, może trwać od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy.

Pękające pięty (również hiperkeratozy) - czym są i jak je usunąć?

Pękające pięty są najczęściej wynikiem nieodpowiedniego nawilżenia, suchości, styczności z chemikaliami, niewłaściwej pielęgnacji skóry, czy drażnieniem mechanicznym, dziedziczeniem a nawet potliwością. Skóra pęka i tworzą się na niej widoczne rysy, tzw. rozpadliny. Hiperkeratozy, podolog usuwa za pomocą dłuta i skalpela, ponieważ hiperkeratozy są zjawiskiem nadmiernego, intensywnego i przyspieszonego namnażania komórek skóry. Powoduje to rogowacenie naskórka, a przez to powierzchnia skóry staje się szorstka, zgrubiała, może powodować pęknięcia i nieestetyczny wygląd.

Uszkodzenie paznokcia - czy da się wyleczyć?

W przypadku kiedy uszkodzony paznokieć na dłoni nie sprawia dużo kłopotu, tak paznokcie u stóp (które są stale narażone na wpływ obuwia czy odzieży przez ich kontakt bezpośredni), mogą powodować ogromny dyskomfort, a nawet ból, kiedy uszkodzenie paznokcia jest świeże. Często mówi się – spójrz na paznokcie a poznasz potrzeby organizmu. Płytka paznokcia odzwierciedla wiele ze stanu całego organizmu i przebiegu procesów chorobowych. Uszkodzenie paznokcia można zrekonstruować lub usunąć. W pierwszym przypadku niezbędne jest ocenienie stanu płytki, jego kształtu i grubości. W drugim, przeanalizowanie pojawienia się uszkodzenia i wpłynięcie na jego ewentualny nieprawidłowy wzrost, który może powodować wrastanie. Czy w jednym czy w drugim przypadku podolog w gabinecie podologicznym w Gdyni przywróci ich stan do świetności.

Peeling Callus Peel - zabieg dla każdego

Zabieg podologiczny w Gdyni, który trafia do każdego, to Peeling Callus Peel. Jest to peeling z wykorzystaniem kosmetyków z zawartością kwasów organicznych, które usuwają martwy naskórek, modzele, odciski, czy nagniotki. Peeling wnika w głębsze warstwy zrogowaciałej skóry, dzięki czemu, nawet po usunięciu kosmetyku ze skóry, nadal działa w warstwach głębszych. Często, wraz peelingiem kwasowym, stosuje się także pedicure kwasowy. W obu przypadkach, ich celem jest doprowadzenie stóp do estetycznego wyglądu, przywrócenie gładkości skóry oraz właściwości lecznicze związane z usunięciem bolesnych zrogowaceń. Czas wykonania zabiegu to ok. 20-30 minut.

Tamponada, opatrywanie ran - szybki ratunek w gabinecie podologicznym

Zabiegi podologiczne wiążą się z leczeniem i rekonstrukcją wielu schorzeń. Tamponada ma na celu zabezpieczyć stopy przed ewentualnymi zakażeniami lub bakteriami, szczególnie w przypadku otwartych lub świeżych ran. Pacjenci, którzy posiadają tzw. stopę cukrzycową przyczyniającą się na trudniejsze gojenie ran, szczególnie muszą mieć zachowane wszelkie zasady higieny. Opatrywanie ran nie musi wiązać się tylko z procesem pozabiegowym. Często konieczne jest samodzielne opatrzenie stóp lub zmiana opatrunków na nowe, co nie zawsze jest łatwe i wygodne. Gabinet podologii w Gdyni pomaga wykonać fachowe i specjalistyczne opatrzenie ran, wymianę opatrunków i bieżący przegląd stanu skóry. Posiadając opatrunki wspomagające leczenie ran stóp, podolog może przyspieszyć proces gojenia, kiedy opatrunki są robione na miejscu, w gabinecie. Gazy, bandaże, plastry, pianki, opatrunki jałowe i sterylne, zapewnią dobór formy do odpowiedniego zabiegu i wielkości rany. Pacjenci z bolącymi stopami nie muszą już samodzielnie poszukiwać odpowiednich produktów, aby w pełni się wyleczyć.