Search
 

Podologia

Gabinet Podologiczny Gdynia

Zabiegi podologiczne stają się coraz popularniejsze. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że coraz więcej osób uświadamia sobie, że ich celem nie jest tylko zapewnienie pięknego wyglądu stóp, ale mają one również spory wpływ na zdrowie. Nadal jednak nie dla wszystkich jest to oczywiste. Tymczasem w dobrym gabinecie kosmetycznym prowadzącym usługi podologiczne, coraz częściej właśnie zdrowie jest akcentowane jako najważniejsza korzyść.

Zabiegi podologiczne

Zabiegi podologiczne to zbiorcza nazwa na różnego rodzaju procedury kosmetyczne przeprowadzane na skórze i – pośrednio – mięśniach stopy. Są stosowane w celach kosmetycznych, ale także higienicznych i zdrowotnych. Ostatnie lata przyniosły szereg wiarygodnych prac naukowych, które wiążą zdrowie stóp z wieloma groźnymi chorobami: od patologicznych zmian postawy, po choroby skórne. Prawidłowa pielęgnacja stóp jest także niezbędna choćby w przebiegu cukrzycy, a w takich przypadkach zdecydowanie nie wystarcza często jedynie podstawowy zakres zabiegów.
v

Najczęstsze zabiegi

Najczęściej wykonywanym zabiegiem podologicznym jest pedicure we wszystkich odmianach. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę także z tego, że kosmetyka nie ogranicza się do dbałości o piękną skórę. Prawidłowo przeprowadzony pedicure leczniczy może być profilaktyką lub wspomagającą metodą kuracji w przebiegu grzybic, egzemy i innych chorób skóry. Pod pojęciem pedicure leczniczego rozumieć też należy opracowanie stóp z uwzględnieniem modzeli, odcisków lub patologicznie zrogowaciałych pięt. Zabieg ten może przyczynić się do redukcji wad postawy.

Opracowanie skóry stóp jest bardzo trudne od strony technicznej. Wszystkie zabiegi podologiczne przeprowadza się ze szczególną uwagą, ponieważ delikatna skóra stóp na co dzień narażona jest na wybitne zmęczenie, kontakt z potencjalnie szkodliwymi substancjami, a często też jest osłabiona wskutek nieprawidłowej pielęgnacji. Dlatego zabiegi na stopach przeprowadzać powinny tylko najlepsze kosmetyczki, które przejdą specjalistyczne szkolenia.

Warto wiedzieć

Warto też dodać, że klasyczny obraz pedicure jako zabiegu sprowadzającego się do mechanicznego opracowania, jest dziś anachronizmem. Szeroka gama profesjonalnych kosmetyków pozwala lepiej niż kiedykolwiek dbać o zdrowie stóp. Sprawia też jednak, że podologia staje się bardzo odpowiedzialną częścią kosmetyki. Dobrze dobrane kosmetyki mogą bowiem znakomicie wspomagać skuteczność zabiegu, ale pomyłka przy doborze może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia skóry i paznokci. To jednak tylko kolejny powód przemawiający za tym, aby lepiej wybierać gabinet kosmetyczny, w którym zamierza się skorzystać z usług podologicznych.

Zabiegi podologiczne trzeba – jak większość technik kosmetycznych – powtórzyć kilka razy przed osiągnięciem idealnego efektu. Pojedynczy zabieg przynosi zwykle tylko chwilową ulgę, natomiast odpowiedni skutek przynosi w większości przypadków seria 5-10 zabiegów, choć jest to sprawa bardzo indywidualna i również tę kwestię warto ustalić w czasie pierwszej wizyty.