Kosmetyka 790 211 544 Fryzjerstwo 534 700 750
Search
 

Oczyszczalnie manualne

Co to jest ?

Choć z pozoru jest to najbardziej podstawowa technika oczyszczania skóry, to w praktyce właśnie oczyszczanie manualne wymaga największych umiejętności i doświadczenia. Sama nazwa bywa też myląca, ponieważ zabieg ten odbywa się czasem również z wykorzystaniem dość zaawansowanego sprzętu, szczególnie jeśli idzie w parze na przykład z obszarowym oczyszczeniem kawitacyjnym. Nie należy powtarzać go częściej niż raz na 3-4 tygodnie, ale jest to też jeden z nielicznych przypadków, w których efekt widoczny jest praktycznie od razu.

Precyzyjne usuwanie

Oczyszczanie manualne pozwala na precyzyjne usunięcie nawet bardzo głębokich zanieczyszczeń, może odbywać się z wykorzystaniem bardzo małej ilości obciążających kosmetyków, ale trwa dość długo, bo nawet do około dwóch godzin. Wszystko to jednak zależy od zakresu przeprowadzanego zabiegu.
v

Pierwszy etap

Pierwszym etapem oczyszczania manualnego zawsze jest zgrubne oczyszczenie skóry, co można wykonać za pomocą specjalnych gąbek lub peelingu kawitacyjnego albo ziarnistego. Na tym etapie usuwane są większe zgrupowania martwych komórek oraz zanieczyszczenia znajdujące się na powierzchni. Skóra jest też traktowana vapozonem, a w podstawowej wersji umieszczana w parówce, aby rozszerzyć pory, usprawnić przepływ krwi i nieco rozpulchnić skórę, która dzięki temu da się łatwiej oczyścić.

Zasadniczą częścią zabiegu jest manualne usunięcie zanieczyszczeń z porów skóry. W ten sposób usuwa się wągry i zaskórniki, ale także czopy w porach składające się z zastałego łoju i zanieczyszczeń opadających na skórę. Ta część trwa dość długo i może stanowić źródło niewielkiego dyskomfortu dla pacjenta. Jest to jednak zabieg bardzo skuteczny, co wynika w dużej mierze z jego precyzji. Tylko doświadczona kosmetyczka potrafi przeprowadzić oczyszczanie manualne sprawnie i usunąć wszystkie zanieczyszczenia w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko zakażeń wtórnych.

Ponieważ po oczyszczaniu manualnym skóra jest zawsze podrażniona, stosuje się odpowiednie kosmetyki odżywcze i zabezpieczające, dzięki którym efekt utrzyma się dłużej. Zabieg tego rodzaju stanowić powinien okresowe uzupełnienie standardowej procedury higienicznej, ponieważ pozwala usunąć te zanieczyszczenia, które są niepodatne na codzienne zabiegi pielęgnacyjne.

Z pozoru jest proste

Sam zabieg jest całkowicie bezpieczny i powoduje jedynie minimalny dyskomfort u niewielkiej grupy najbardziej wrażliwych pacjentów. U pozostałych zabieg nie pozostawia nawet uczucia dyskomfortu, aczkolwiek ze względu na skład kosmetyków mogą się sporadycznie pojawiać niewielkie podrażnienia, reakcje fotouczulające itp., o czym jednak zawsze poinformuje kosmetyczka przed wykonaniem zabiegu.Procedura oczyszczania manualnego tylko z pozoru jest prosta. W praktyce jest to jeden z nielicznych zabiegów, w których przeprowadzaniu kosmetyczka polega niemal wyłącznie na własnym doświadczeniu i umiejętnościach.

Techniki automatyczne, jeśli się pojawiają, to jedynie jako uzupełnienie oczyszczania manualnego, dlatego tak ważne jest, aby z tego zabiegu korzystać tylko w sprawdzonym gabinecie kosmetycznym. Niewłaściwe przeprowadzenie oczyszczania manualnego często kończy się pojawieniem się ropnych nadkażeń gruczołów łojowych i zwiększoną częstością występowania zaskórników. Bardzo istotny jest też dobór kosmetyków po wykonanym zabiegu – zwykle stosuje się tutaj indywidualnie dobrane maski i kremy, które nie zapychają porów i dodatkowo łagodzą podrażnienia.