Kosmetyka 790 211 544 Fryzjerstwo 534 700 750
Search
 

Usunięcie modzeli, odcisków, nagniotków, brodawek

Usunięcie modzeli, odcisków, nagniotków, brodawek Gdynia

Stopy codziennie poddawane są wielkiemu obciążeniu. Paradoksalnie jednak cierpią tym bardziej, im mniej czasu spędza się „na nogach”. Wtedy bowiem odzwyczajają się od przenoszenia ciężaru i może dochodzić do utraty funkcji niektórych struktur. Jednak także u osób aktywnych modzele, odciski, nagniotki czy brodawki nie są niczym niezwykłym. I dokładnie tak samo utrudniają życie, więc warto się ich pozbyć w gabinecie podologicznym.

Modzele

To zmiany skórne spowodowane uciskiem. W ich obrębie dochodzi do nagromadzenia znacznej ilości zrogowaciałego naskórka, która ma chronić wrażliwą skórę przed urazami. Samo istnienie modzeli ma więc uzasadnienie biologiczne, jednak zbyt gruba warstwa martwych komórek całkowicie traci elastyczność i może w pewnej chwili pęknąć do żywej tkanki, powodując nie tylko ostry ból, ale także przyczyniając się do zwiększonej zapadalności na choroby grzybicze. Pewną ilość zrogowaciałych komórek można usunąć mechanicznie, ale całkowite usunięcie modzeli wymaga stosowania specjalistycznych kosmetyków złuszczających o dość silnym działaniu.

Nagniotki

Powstają podobnie do modzeli, ale w ich przypadku nadbudowywane komórki są siłą nacisku „wpychane” w głąb żywej skóry i tworzy się czop rogowy skierowany czubkiem do wewnątrz. Stąd też pojawia się silny ból. Usunięcie nagniotków, w porównaniu do modzeli, jest pod pewnymi względami trudniejsze. Tutaj znacznie bardziej prawdopodobne jest uszkodzenie dość agresywnymi kosmetykami żywych komórek, co spotęguje dyskomfort. Z tego też powodu na usuwanie nagniotków najlepiej umówić się u doświadczonego podologa.

Usuwanie odcisków

Jest jeszcze trudniejsze. W podologii bowiem rozróżnia się aż 9 typów odcisków, które różnią się między sobą budową, miejscem pojawiania się, bolesnością. Modzele są jednym z tych właśnie typów odcisków, natomiast to, co dość powszechnie nazywa się tym mianem, czyli bolesne pęcherze wypełnione płynem, to w istocie odparzenia, ale nazwa odcisk w tym kontekście też już weszła do powszechnego użycia. Bez względu na klasyfikację teoretyczną, większość odcisków powoduje dyskomfort lub uczucie bólu i może utrudniać chodzenie, a to z kolei prowadzi do wad postawy. Poza doborem odpowiedniego obuwia i wkładek niezbędne staje się usunięcie odcisku. A ponieważ osoba bez doświadczenia nawet poprawnie nie będzie w stanie zidentyfikować typu, trudno liczyć na to, że we własnym zakresie uda się odcisk skutecznie i bezpiecznie usunąć.

Brodawki

W przeciwieństwie do wcześniej omówionych wad, są najczęściej spowodowane jednokrotnym urazem lub zakażeniem wirusowym. Mogą, choć nie muszą być przyczyną dyskomfortu, natomiast dla pewności zaleca się ich usunięcie jedną z kilku metod – chemicznie, przez wymrożenie, a czasem mechanicznie. Podolog zawsze dobierze właściwą metodę, dbając o to, by brodawkę usunąć, nie ryzykując jej rozniesienia i zapobiegając powstaniu bolesnych ran, które pojawiają się często przy próbach samodzielnego usuwania brodawek.